antifaz

Kullanım örnekleri

antifaz
mask
icon arrow

mask

Phonetic: "/mæsk/"

Part Of Speech: noun


Definition: A cover, or partial cover, for the face, used for disguise or protection.

Example: a dancer's mask; a fencer's mask; a ball player's mask


Definition: That which disguises; a pretext or subterfuge.


Definition: A festive entertainment of dancing or other diversions, where all wear masks; a masquerade


Definition: A person wearing a mask.


Definition: A dramatic performance, formerly in vogue, in which the actors wore masks and represented mythical or allegorical characters.


Definition: A grotesque head or face, used to adorn keystones and other prominent parts, to spout water in fountains, and the like


Definition: (fortification) In a permanent fortification, a redoubt which protects the caponiere.


Definition: (fortification) A screen for a battery


Definition: The lower lip of the larva of a dragonfly, modified so as to form a prehensile organ.


Definition: (Puebloan) A ceremonial object used in Puebloan kachina cults that resembles a Euro-American mask. (The term is objected to as an appropriate translation by Puebloan peoples as it emphasizes imitation but ignores power and representational intent.)


Definition: A pattern of bits used in bitwise operations; bitmask.


Definition: A two-color (black and white) bitmap generated from an image, used to create transparency in the image.


Definition: The head of a fox, shown face-on and cut off immediately behind the ears.

icon arrow

mask

Phonetic: "/mæsk/"

Part Of Speech: verb


Definition: To cover (the face or something else), in order to conceal the identity or protect against injury; to cover with a mask or visor.


Definition: To disguise; to cover; to hide.


Definition: To conceal; also, to intervene in the line of.


Definition: To cover or keep in check.

Example: to mask a body of troops or a fortess by a superior force, while some hostile evolution is being carried out


Definition: To take part as a masker in a masquerade


Definition: To wear a mask; to be disguised in any way


Definition: To cover or shield a part of a design or picture in order to prevent reproduction or to safeguard the surface from the colors used when working with an air brush or painting


Definition: To set or unset (certain bits, or binary digits, within a value) by means of a bitmask.


Definition: To disable (an interrupt, etc.) by setting or unsetting the associated bit.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.