osmanlı toprakları

Kullanım örnekleri

osmanlı toprakları
ottoman territories
icon arrow

ottoman

Phonetic: "/ˈɒtəmən/"

Part Of Speech: noun


Definition: An upholstered sofa, without arms or a back, sometimes with a compartment for storing linen, etc.


Definition: A low stool or thick cushion used to rest the feet or as a seat.


Definition: A fabric with a pronounced ribbed or corded effect, often made of silk or a mixture of cotton and silk-like yarns.

icon arrow

territories

Phonetic: "/ˈtɛɹɪt(ə)ɹiz/"

Part Of Speech: noun


Definition: A large extent or tract of land; for example a region, country or district.


Definition: One of three of Canada's federated entities, located in the country's Arctic, with fewer powers than a province and created by an act of Parliament rather than by the Constitution: Yukon, Northwest Territories, and Nunavut.


Definition: One of three of Australia's federated entities, located in the country's north and southeast, with fewer powers than a state and created by an act of Parliament rather than by the Constitution: Northern Territory, Australian Capital Territory and Jervis Bay Territory.


Definition: A geographic area under control of a single governing entity such as state or municipality; an area whose borders are determined by the scope of political power rather than solely by natural features such as rivers and ridges.


Definition: An area that an animal of a particular species consistently defends against its conspecifics.


Definition: The part of the playing field or board over which a player or team has control.


Definition: A geographic area that a person or organization is responsible for in the course of work.


Definition: A location or logical space which someone owns or controls.


Definition: A market segment or scope of professional practice over which an organization or type of practitioner has exclusive rights.


Definition: An area of subject matter, knowledge, or experience.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!